Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1922,00 zł netto.
Przy ustalaniu prawa do przedmiotowego świadczenia, w szczególności ustalenia czy spełnione jest kryterium dochodowe, mają zastosowanie przepisy dotyczące ustalania dochodu określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Kwota kryterium dochodowego podlega weryfikacji co 3 lata. Świadczenie to, podobnie jak wszystkie świadczenia rodzinne jest wolne od podatku dochodowego.
Zapomoga przysługuje:
- matce lub ojcu dziecka;
- opiekunowi prawnemu dziecka;
- opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.
Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna. Warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko. Wzór zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobieta w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod ta opieką (Dz. U. Nr 183, poz. 1234).
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w
terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek
dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka
przysposobionego wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia
dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez
dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia
bez rozpoznania.
Przy składaniu wniosku niezbędne są m.in.: skrócony odpis aktu
urodzenia dziecka (aby do wniosku mogły zostać dołączone uwierzytelnione kopie
tych dokumentów, konieczne jest okazanie oryginałów), zaświadczenie
potwierdzające pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż
od 10 tygodnia ciąży oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już
pobrana jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (np. przez drugiego
z rodziców). Bliższe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w
jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie zamieszkania
wnioskodawcy.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka nie wchodzi aktualnie w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W związku z tym, wykonywanie pracy za granicą przez jednego z rodziców nie ma znaczenia dla właściwości organu do wydania decyzji w sprawie.